1. Anasayfa
  2. Sağlık

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Tırnak batması, tırnağın ete doğru büyümesi sonucu oluşan bir tıbbi durumdur. Bu durum genellikle ayak parmaklarında görülse de, nadiren de olsa el tırnaklarında da görülebilir. Tırnak batması, ağrı, kızarıklık, şişlik ve enfeksiyon gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu durum, genellikle yanlış tırnak kesimi, dar ayakkabı giyme, tırnak yatağının şekil bozukluğu gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Tırnak batması, tedavi edilmediği takdirde ciddi enfeksiyonlara yol açabilir ve kişinin günlük aktivitelerini kısıtlayabilir.

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması, tırnağın ete batması durumudur. Genellikle ayak parmağında görülen bir durumdur. Tırnağın yan kısımlarının ete batması sonucu ağrı, kızarıklık, şişlik ve enfeksiyon oluşabilir. Bu durum, yanlış tırnak kesimi, dar ayakkabı giyme, tırnak yatağının şekil bozukluğu gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

 Pek çok insanda görülebilmektedir. Tüm parmaklarda tırnak batması gerçekleşebilir ancak sıkça başparmakta oluşmaktadır. Aşırı kilolu insanlarda sıklıkla tırnak batması problemiyle karşılaşılır.

Tırnak Batmasının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması durumunda, tırnağın kenarlarından ete batması sonucu ağrı, kızarıklık, şişlik ve hassasiyet oluşabilir. Enfeksiyon gelişmesi durumunda ise bu belirtilere ek olarak irin, kanama, kötü koku ve tırnak çevresinde ciltte renk değişikliği görülebilir.

Tırnak batmasında ağrı, şişlik, enfeksiyon ve akıntı gibi belirtiler görülmektedir. Bu gibi durumlarda doktora başvurulması önerilmektedir.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batmasının en yaygın nedeni yanlış tırnak kesimidir. Tırnağın köşelerinin düz kesilmesi yerine kavisli kesilmesi gerekmektedir. Dar ayakkabı giymek, tırnak yatağının şekil bozukluğu, aşırı terleme, tırnak yatağındaki travma ve genetik faktörler de tırnak batmasına neden olabilir.

Bazen hiçbir neden ortada olmadan kiloya bağlı ortaya çıkabilir. Kilolu hastalarda kilodan ayağa dolayısıyla da tırnağa daha fazla yüklenme olduğu için ayak ve ayak parmaklarında tırnağın şekli bozulur. Tırnak batmasına neden olan diğer neden hatalı tırnak kesmedir. Bazı kişiler tırnağı dipten kesmenin daha iyi olduğunu düşünerek tırnağı dipten keser ve hatta dipten kesmenin tırnak batmasını önleyeceğini düşünür. Tırnak ne kadar uzun kesilirse batma riski daha az olur.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak batması durumunda ilk olarak ayak dinlendirilmeli ve dar ayakkabılar giyilmemelidir. Eğer enfeksiyon gelişmişse, doktorun önerdiği antibiyotik veya anti-enflamatuar ilaçlar kullanılabilir.

Tırnak batmasının tedavisi aşamalara göre planlanır. İlk aşamada uygulanan lokal tedavi, antibiyotikli kremlerle vakaların %60- 70’inde iyileşme görülür. İlk aşamayı atlatan hastalara tırnak batmasının kronikleşmemesi için tırnak bakım eğitimi verilir. İkinci aşamada hastaya göre kremle birlikte sistemik tedavide uygulanabilir. Üçüncü aşamada oluşan tırnak ve et arasında granülasyon dokusu denilen farklı etli parçalar, kanayan, kuruyan ve kabuklanan alanlara müdahale edilmesi gerekir.

Ayak Tırnak Batması Evde Tedavisi

Tırnak batmasından korunmak için tırnakları düzgün bir şekilde kesmek önemlidir. Tırnak köşeleri kavisli kesilmeli, etlerin içine doğru kesilmemelidir. Ayrıca dar ve sıkı ayakkabılar yerine rahat ve geniş ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayak hijyenine dikkat etmek ve uygun ayakkabı giymek de tırnak batmasını önlemek için önemlidir.

  • Tırnak batmasına bazen uygulanan manikür – pedikür de neden olabilmektedir. Bu yüzden manikür-pedikür uygulamasına ara verilmelidir.
  • Tırnağın köşelerini oval kesilmemeli, 90 derece ve etli kısımdan serbest kalacak şekilde yarım cm kadar uzun kesilmelidir.
  • Etli kısım ve batan tırnak arasına pamuk gibi bir bariyer konabilir.

SONUÇ

Tırnak batması, tırnağın ete doğru büyümesi sonucu oluşan bir durumdur. Dar ayakkabı giymek, yanlış tırnak kesimi gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Belirtileri arasında ağrı, kızarma, şişme bulunur. Tedavisinde tırnağın doğru şekilde kesilmesi, ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir