1. Anasayfa
  2. Tarih

Sultan 2. Abdülhamid’in Karakteri

Sultan 2. Abdülhamid, Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli Padişahlarından biridir. Abdülhamid Han dağılma dönemindeki en başarılı Padişah olarak bilinmektedir. Osmanlı İmparatorluğu’nun 50 yıl daha ayakta kalmasını sağlamış ve devletin ömrünü uzatmıştır.

Sultan 2. Abdülhamid’in Karakteri
Sultan 2. Abdülhamid’in Karakteri

Abdülhamid Han’ın Karakteri

Abdülhamid Han her ne kadar günümüzde bazı çevreler tarafından ‘kızıl sultan’ olarak anılsa da bu iftira Fransızlar tarafından 2. Abdülhamid’i kötülemek amacıyla atılmıştır. Abdülhamid Han ömrünü devletine adamış, 19. asrın siyasi olarak en başarılı Padişahıdır. Günümüzde tarihçiler Sultan Abdülhamid’in oldukça ince düşünceli bir adam olduğunu yazmaktadırlar.

Abdülhamid Han matbaa kurulduğu zaman matbaanın suyunun ayrı olmasını emretmiştir. Bu durumun nedeni ise Kuran-ı Kerim’in suyunun diğer pis sulardan ayrı olmasını istemesidir. Bunun dışında Abdülhamid Han Medine’ye demir yolu yapılacağı zaman Peygamber Efendimizin ruhaniyeti rahatsız olmasın diye demirin altına keçe döşetmiştir. Ayrıca Sultan Abdülhamid’in siyasi olarak çok başarılı bir adam olduğunu söyleyebiliriz.

Bir denge politikasıyla hareket eden Abdülhamid Han hırsları uğruna devleti uçuruma sürükleyen devlet adamlarına benzememektedir. Bunun dışında Sultan Abdülhamid’in Sherlock Holmes’e hayran olduğu bilinmektedir. Abdülhamid Han her gece yatmadan önce sütkardeşinin kitap okumasını isterdi. Kardeşi bir gün Sherlock Holmes romanını okuyunca çok etkilenmiş ve bu kitabın yazarıyla tanışmak istemiştir. Fakat çeşitli nedenlerden ötürü yazarla tanışamamıştır.

Kitabın yazarı bu durumu hatıralarında anlatmaktadır. Abdülhamid Han marangozluğa ilgili olduğu bilinmektedir. Boş zamanlarında masa ve dolap gibi ürünler yapmıştır. Tarihçi İlber Ortaylı Abdülhamid Han’dan daha iyi dolap yapan biri görmediğini söylemiştir. Ayrıca Sultan Abdülhamid’in çok az uyuduğu bilinmektedir. Bu durumun nedeni ise devlet işleriyle ilgilenmekten uykuya vakit bulamamasıdır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir