1. Anasayfa
  2. Tarih

Sarı Paşa ve Bir Sultan: Gerçekleşmeyen Mustafa Kemal ve Sabiha Sultan Evliliği

Mustafa Kemal o zamanlar henüz 40 yaşına bile erişmemiş, kahramanlığı, cesareti ve zekası ile yalnız ülkesinde değil Avrupa'da bile ün yapmış yakışıklı genç bir paşaydı.

Sarı Paşa ve Bir Sultan: Gerçekleşmeyen Mustafa Kemal ve Sabiha Sultan Evliliği
Mustafa Kemal ve Sabiha Sultan

Sabiha Sultan ise son Osmanlı Padişahı Sultan Vahidettin’in ikinci kızı, güzelliği ile nam salmış bir saray sultanıydı.

Yıldız’ı parlayan paşaların Osmanlı Hanedanı’na damat olarak kabul edilmeleri o zamanlar gelenek haline gelmişti. Enver Paşa’da Vahidettin’in kardeşlerinden Süleyman Efendi’nin kızı Naciye Sultan ile evlenmiş ve saray damadı olmuştu.

Salih Fransa’nın Beyoğlu’ndaki konağında misafir kalan Mustafa Kemal’e dost konuşmaları arasında bir gün bu konuyu açtılar: Sultan Vahidettin kızı Sabiha Sultan ile Mustafa Kemal Paşa’nın evlenmesini arzuluyordu.

Mustafa Kemal daha önce fotoğraflarda gördüğü Sabiha Sultanı beğenmişti, ama Vahidettin’e yani saraya damat olmak istemiyordu.

Mustafa Kemal, Vahdettin’in bu isteğini ilk duyduğu zaman “O halde Sabiha Sultan buraya gelsinler, görüşelim.” demiştir. Onun bu sözlerine Vahidettin’in kız kardeşinin kızı Muhibe Hanım gülmüş ve “Bir sultan saraydan çıkar da bir erkeği görmeye nasıl buraya gelir?” demiştir.

Mustafa Kemal ısrar eder, “Lütfen buraya teşrif etsinler”

Ancak Muhibe Hanım, “Bu padişah kızı, ayağınıza gelemez.” diye itiraz eder.

Paşa gayet nazikçe, “Ben bu memlekete büyük hizmetler ettim. Yarın daha da büyük hizmetler edeceğim… Saraydan biri başka yerde görsem ne çıkar?” der. Yakınlarına da bu konu hakkında şöyle söylemişti: “Zeki ve çok güzel bir kızdı… Keşke bir sultan olmasaydı.”

Sabiha Sultan ise gizli bir sevda ile Veliaht Abdülmecid Efendi’nin oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi’ye aşıktı ve bunu sarayda bilmeyen yoktu.

Zübeyde Hanım ise bütün bunları eşinden dostundan duyuyor, oğlunun padişah kızı ile evlenmemesini aklı havsalası almıyordu. Mustafa Kemal eve geldikçe evladının bir an önce yuva kurması için ısrar ediyordu. Halbuki genç paşanın aklından geçenleri yapabilmesi için evlenmeye zamanı yoktu.

İki tarafında birbirini istememesiyle bu evlilik gerçekleşmedi. Mustafa Kemal bu olaydan birkaç ay sonra Samsun’a çıktı, Sabiha Sultan da Şehzade Ömer Faruk Efendi ile evlendi ve üç kız çocukları oldu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir