1. Anasayfa
  2. Tarih

Osmanlı’nın İkinci Yükselişi; Köprülüler Dönemi

Osmanlı İmparatorluğu'nda Köprülüler dönemi 15 Eylül 1656 ile 15 Aralık 1683 tarihleri arasındaki bir dönemdir. Bu dönemdeki Sadrazamların hepsi Köprülüler Ailesinden gelmektedir. Köprülüler dönemi Osmanlı’nın 2. yükseliş dönemidir. Bu dönemde İmparatorlukta istikrar sağlanmış ve devletin tekrar toparlanması için gerekli ortam oluşmuştur. Aynı zamanda bu dönemde devletin dış ülkelere karşı bir nebze kaybettiği Prestij tekrar sağlanmış ve Osmanlı eski ihtişamlı günlerine geri dönmüştür.

Osmanlı’nın İkinci Yükselişi; Köprülüler Dönemi
Osmanlı’nın İkinci Yükselişi; Köprülüler Dönemi

Köprülüler Döneminde Osmanlı İmparatorluğu

Tarihçiler Köprülüler devrini Kanuni dönemine benzetmektedir. Bu dönem 15 Eylül 1656 tarihinde Köprülü Mehmet Paşa’nın Sadrazam olmasıyla beraber başlamıştır. Köprülü Mehmet Paşa Sadrazam olmadan önce Osmanlı 10 yıllık bir dönemde 17 Sadrazam değiştirmiştir. Valide Sultan ve Mimar Kasım Ağa’nın teklifleri sonucunda Köprülü Mehmet Paşa bazı şartlar sunarak Sadrazam olmayı kabul etmiştir. Bu alışılmadık durum karşısında Padişah, Mehmet Paşa’nın şartlarını kabul etmiş ve onu Sadaret makamına getirmiştir.

Mehmet Paşa’nın şartları ise şunlardır; Yapacağı atama, azil ve rütbelere kimse karışmayacak, raporları geri çevrilmeyecek, kendisiyle ilgili bir şikayet olduğu zaman Padişah kendisini dinlemeden karar vermeyecek ve sarayda hiç kimse devlet işlerine karışmayacaktı. Köprülü Mehmet Paşa atandığı 1656 yılından ölüm tarihi olan 31 Ekim 1661’e kadar görevini sürdürmüştür.

Sadrazamlığı döneminde Girit Savaşı’nın bir parçası olan Çanakkale’de Venedik Cumhuriyet’ini karada ve denizde yenmeyi başarmıştır. Aynı zamanda Limni ve Bozcaada’daki düşmanları geri püskürtmüştür. Kadızadeler isyanını bastırmış ve Erdel Seferini başarıyla tamamlamıştır. Köprülü Mehmet Paşa kapıkulu askerlerini ve diğer devlet adamlarını kontrol altına almayı başarmış ve gereksiz maaş alımlarını durdurmuştur. En önemli icraatlarından biri ise Abaza Hasan Paşa isyanını bastırmasıdır.

Köprülüler devrindeki 2. Sadrazam ise Köprülü Fazıl Ahmet Paşa’dır. Köprülü Fazıl Ahmet Paşa babası Köprülü Mehmet Paşa’nın vasiyeti üzerine 31 Ekim 1661 tarihinde Sadrazamlık görevine atanmıştır. Göreve geldiğinde 1663-1664 yılları arasındaki Osmanlı-Avusturya savaşını başarıyla bitirmiştir. Savaştan 5 yıl sonra yani 1669 tarihinde ise Kandiye’yi alarak Girit’in fethini tamamlamıştır. Sonrasındaysa 1672-1676 yılları arasında Osmanlı-Lehistan savaşını yaşamış ve savaşı başarıyla bitirmiştir.

Köprülü Fazıl Ahmet Paşa’nın en büyük icraatlarından biri ise devlet içinde asayiş ve güvenliği sağlamasıdır. Aynı zamanda bütçe açığını gidermek için çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Fazıl Ahmet Paşa 3 Kasım 1676 tarihinde vefat etmiş ve o tarihe kadar Sadrazamlık görevini sürdürmüştür. Fazıl Ahmet Paşa’nın ölümünün ardından yerine Merzifonlu Kara Mustafa Paşa atanmıştır.

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa 1676 ve 1681 yılları arasındaki Osmanlı-Rus savaşından galip ayrılmayı başarmıştır. Ayrıca 2. Viyana Kuşatmasına komutanlık yapmıştır. Kuşatmanın ardından 15 Aralık 1683 tarihinde ise Padişah 4. Mehmet tarafından görevinden azledilmiştir. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın görevinden alınmasıyla beraber Köprülüler dönemi sona ermiş ve Osmanlı İmparatorluğu duraklama devrinden gerileme devrine geçmiştir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir