1. Anasayfa
  2. Genel Bilgiler

Emlak Vergisi İnternetten Nasıl Ödenir?

Konut, arsa, arazi vb. tüm taşınmazlara sahip olanlar yıllık olarak devlete vergi ödemekle mükelleftir. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereği taşınmazlara sahip olan bu kişiler yılda bir kere Emlak Vergisi ödemek zorundadır. Emlak Vergisi internetten nasıl ödenir? Tüm detaylar makalemizde.

Emlak Vergisi İnternetten Nasıl Ödenir?
Emlak Vergisi İnternetten Nasıl Ödenir?

Emlak Vergisi Borç Sorgulama

Taşınmazlara sahip olan kişiler emlak vergisini sorgulamak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu bu linke tıklayarak web sayfasını açınız. Dilerseniz bulunduğunuz bölgeye bağlı belediyenin web sitesinde de sorgulama yapabilirsiniz.

Açılan sayfada E-Devlet sizden kimliğinizi doğrulamanızı isteyecektir. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak E-Devlet bilgilerinizi yazınız ve ardından giriş butonuna basınız.

Giriş yaptıktan sonra sayfa sizi “Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme” ekranına yönlendirecektir. “Sonuçları Göster” butonuna tıkladığınızda, emlak ve tüm vergi borçlarınızı görebilirsiniz. Dilerseniz aynı ekran üzerinden sistem sizi ödeme ekranına da yönlendirebilir, vergi borcunuzu başarılı bir şekilde ödeyebilirsiniz.

İnternetten Emlak Vergisi Ödeme

İnternetten emlak vergi borcunuzu ödemek için öncelikle https://dijital.gib.gov.tr/ bu adrese giriş yapınız. Ardından sayfanın sağ üst tarafında bulunan “Kullanıcı Girişi” butonuna tıklayınız.

İşlemin ardından açılan sayfada T.C. Kimlik No, Vergi Kimlik No veya Kullanıcı Kodu ve şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Eğer bunları bilmiyorsanız, aşağıda bulunan “E-Devlet ile Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Açılan Sayfada E-Devlet kullanıcı bilgilerinizi girdikten sonra sizleri gerekli sayfaya yönlendirecektir.

Giriş yaptıktan sonra ilgili ekranda sol menüde bulunan “Ödeme ve borç İşlemleri” seçeneğine tıklayıp gelen seçeneklerden “7143 Sayılı Kanun Kapsamında Ödeme İşlemleri” yazısına tıklayınız. Ardından sistem üzerine gerekli bilgileri girdikten sonra sizleri borç sayfası ve ödeme ekranına yönlendirecektir. Bundan sonra dilerseniz kredi kartı, hesap kartı veya online bankacılık işlemlerinden havale şeklinde borcunuzu ödeyebilirsiniz.


E-Belediye
 Emlak Vergisi Borç Sorgulama

Diğer bir borç sorgulama ve ödeme yöntemi ise bulunduğunuz il veya ilçe belediye resmi web siteleridir. Web sitesi üzerinden “Emlak Vergisi Borç Sorgulama veya Emlak Vergisi Borç Ödeme” şeklinde aratma yaptığınızda sizi ilgili sayfalara yönlendirecektir. Gerekli bilgileri girdikten sonra kart veya havale ile güvenli bir şekilde transferlerinizi yapabilir ve ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

  1. 28 Ocak 2024

    Çok güzel eline sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir