1. Anasayfa
  2. Tarih

Düşmanların Samimiyeti: Yıldırım Beyazıt ve Emir Timur

Yıldırım Beyazıt ve Timur orta çağ Türk tarihinde birbirine düşman olmuş iki büyük hükümdardır. Bu iki büyük Türk hükümdar 1402 yılında Ankara savaşında karşı karşıya gelmiştir.

Düşmanların Samimiyeti: Yıldırım Beyazıt ve Emir Timur
Düşmanların Samimiyeti: Yıldırım Beyazıt ve Emir Timur

Yıldırım Beyazıt ve Timur Arasındaki Samimiyet

Ankara savaşı sonrasında Yıldırım Beyazıt Timur’a esir düşmüştür. Bu iki büyük hükümdar her ne kadar tarihte birbirlerine düşman olsalar da aslında aralarında bir samimiyet bağı da vardır. Ankara savaşından önce iki hükümdar da birbirlerine karşı yumuşamış ve savaşın gerçekleşmemesi gündeme gelmiştir. Fakat Karamanoğulları gibi Anadolu Beyliklerinin araya girerek Timur’u Beyazıt’a karşı kışkırtmaları savaşın fitilini ateşlemiştir.

Yıldırım Beyazıt, Timur’un askerleri tarafından yakalanmış ve Timur’un karşısına çıkartılmıştır. Beyazıt karşısına çıkınca Timur gülmeye başlamıştır. Beyazıt bunun üzerine çok öfkelenmiş ve Timur’a ‘Hadsiz! Komik olan ne, sen neye gülersin?’ demiştir. Timur da bunun üzerine tarihe geçen şu cevabı vermiştir; ‘Şu Allah’ın işine bak, koca dünya senin gibi bir körle benim gibi bir topala kaldı da ona gülüyorum’ demiştir.

Savaş bittikten ve Beyazıt Timur’a esir olduktan sonra Timur Beyazıt’a bir esir gibi davranmamıştır. Onu her zaman yanında bulundurmuş ve rahat etmesi için elinden geleni yapmıştır. Yıldırım Beyazıt Timur’un yanında 1 sene esir olarak kaldıktan sonra vefat etmiştir.

Kaynaklara göre Emir Timur Beyazıt’ın ölümüne oldukça üzülmüştür. Hatta Beyazıt’ın öldüğünü eşine söylemeye gittiği zaman şunları söylemiştir; ‘4. Osmanlı Padişahı ve aynı zamanda eşiniz olan Beyazıt’ı az önce kaybettik. Kendisi çok cesur ve kahramandı’. Timur’un bu sözlerinden de anlaşıldığı üzere Timur ve Beyazıt birbirlerine düşman olsalar da aralarında bir dostluk bağı da bulunmaktaydı. Yıldırım Beyazıt öldükten 2 sene sonra da Timur vefat etmiştir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir